תכנון ובחירת הפתחים בבנייה פרטית

לפתחים בבית יש השפעה משמעותית על איכות החיים בבית.
לחלונות, דלתות ותריסים  חשיבות רבה לעניין כניסת אור טבעי ואוויר לבית, יש להם חשיבות מבחינת בידוד תרמי ואיטום וכמובן יש להם אלמנט אסתטי משמעותי במיוחד בעיצוב הן הפנים והן החוץ של הבית.

את החלונות והדלתות בבית יש לתכנן בהתאם לצרכים ולרצונות של המשפחה הבונה/ המשפצת.

שלב תכנון הפתחים מתבצע בשלב התכנון הראשוני של הבית. התכנון יכלול את גודל החלון, את החומר  ממנו מיוצרים החלון והמשקוף, האם יהיה זה בפרופיל בלגי, אלומיניום, עץ וכיו”ב. כמו כן, יש להחליט איזו זכוכית תהיה מותקנת בחלונות (אולי גם בדלתות מסוימות) למשל זכוכית כפולה הנותנת בידוד תרמי ברמה גבוה או זכוכית טריפלקס, זכוכית ביטחון וכיו”ב.

במוזיאון הבנייה שבמרכז הבניה הישראלי הוקם המיצג הרחב ביותר בישראל של חלונות, דלתות ותריסים של חברות שונות כשלכל אחת סימן ההיכר שלה וההתמחות שלה בתחום.

חברת תובל המייצרת חלונות בלגיים מברזל, פיתחה במהלך השנים משקופים משולבים המתאימים הן לתריס/צלון והן לחלון הברזל. המשקופים העיוורים מיוצרים כפתרון כולל לחלון הברזל ולתריס או לצלון, ובעלי יכולת להחזיק מעליהם ארגז תריס כיחידה אחת עם המשקוף או כיחידה נפרדת. חברת ארטפרו מייצרת גם היא חלונות בלגיים ממתכת, ובעקבות בקשות של לקוחות למוצרים נוספים, החלה לייצר גם שערים, מעקות, רהיטים, תאורה ועוד.

א.ש אלומיניום מציג במוזיאון הבנייה מערכות אלומיניום מתקדמות לבניה, כמו גם יהב שלום המבצעים עבודות אלומיניום ומסגרות. לחברת כוכב פרופילים ייחודים לחלונות ולדלתות, בין השאר פרופיל דמוי בלגי מאלומיניום וכן פרופילים דקים במיוחד לפתחים גדולים.

לחברת קסטן חלונות ודלתות מאלומיניום וכן משילוב של עץ ואלומיניום, כשהצד החיצוני של הדלת או החלון עשוי אלומיניום, והצד הפנימי עשוי עץ, וזאת על מנת שהצד החיצוני הנתון להשפעות מזג האוויר, יהיה מחומר שיכול לעמוד בהשפעות אלו ועדיין לשמור על המראה הטבעי של עץ בתוך הבית. החלונות מבודדים תרמית (זיגוג כפול) וום מערכת האיטום שלהם כפולה. חברת שקד המאירי, הבונה בתים מעץ, משווקת חלונות מעץ ועץ אלומיניום של חברת WOOD WIN  המצטיינים בתקן ארופאי מחמיר בנושא בידוד תרמי ואיטום. גם לחלונות ודלתות אלו מערכות זיגוג ואיטום כפולות, מה שתורם לבידוד תרמי ברמה גבוהה ביותר ולאיטום מושלם. לחלונות אלו ניתן לשלב גם תריסי עץ בווריאציות שונות.

אלווינר, אף היא חברה לחלונות ודלתות מאלומיניום. ניתן לקבל פרופילים מסוגים שונים, פרופיל דק במיוחד דמוי בלגי, פרופילים שונים עבור סוגים שונים של זיגוג (כפול או טריפלקס) וארגזי תריס המתופעלים דרך המשקוף ולא דרך הקיר. עובדה זו מאפשרת קיר חלק ללא בליטות או פתחים גם בחוץ וגם בפנים הבית.

למי שחשקה נפשו בתריסי אור עם פתחי אור גדולים במיוחד, חזי טווינה מציע תריסי גלילה או תריס נאסף, בעלי פתחי אור גדולים מהרגיל, עם אפשרויות להצללה חלקית ועוד. מ.ח תריסים משווק אף הוא תריסים מסוגים שונים, תריסי גלילה ועוד.

משקופי PVC  המיוצרים ע”י חברת דלתא, מאפשרים בידוד תרמי ברמה גבוהה מאוד בשל אי מוליכות ה PVC . משקופים אלו מתאימים לבתים המתוכננים בסגנון כפרי או קלאסי, שכן המשקוף בפתחים אלו עבה במיוחד. לחברת דלתא משקופים מבדדים תרמית ואקוסטית גם מאלומיניום. במידה ואנחנו רוצים להוסיף תריס גלילה לחלון קיים, חברת אופן ארט מספקת ארגזי תריס גלילה חיצוניים, המספקים מענה לצורך זה.

לחברות פנדור וספדור דלתות פנים בעלות מבחר גדול מאוד של עיצובים וכן דלתות המותאמות לחדרים שונים, לדוגמא, יש דלתות המותאמות לחדרי מקלחת בעלות עמידות גבוהה לרטיבות, דלתות אקוסטיות לחדרים הדורשים בידוד אקוסטי ועוד. דלתות סקריניו של סטאטו המיובאות מאיטליה הן דלתות בעלות מראה יוקרתי במיוחד, דלתות כיס המותאמות לקיר בלוקים או גבס, ודלתות בעלות משקוף נסתר המשתלבות במישור הקיר.